Chemické peelingy

CO JE TO CHEMICKÝ PEELING?

 1. Princip chemického peelingu je velmi jednoduchý: pH pleti je cca 5,5 a je tudíž lehce kyselé. Cokoliv, co je na pleť aplikováno s jinou hodnotou než je 5,5, může způsobit na pleti podráždění, zčervenání a „poleptání“ pleti. Toto „“poleptání pleti“ je léčebný a obnovující proces spojený s množstvím požadovaných výsledků, jako je např. omlazení, odstranění nežádoucích pigmentů, akné a jizviček po akné.
 2. Chemický peeling způsobuje díky obsahu exfoliačních částic (kyselin z ovoce) KONTROLOVANÉ  „poleptání“  s následným odloučením starých buněk.  Kůže je dynamický orgán, kde ve stratum basale =  spodní vrstva epidermis  - dochází denně k nové tvorbě  kožních buněk, které pak putují na horní vrstvu pokožky = do stratum corneum = horní vrstva pokožky. Tyto buňky putují  směrem „nahoru“ a staré buňky se tudíž „sloupávají“.
 3. Proces odstranění svrchních „starých „ kožních buněk a tvorba nových buněk kůže  je spojen se zvýšenou tvorbou kolagenu, reorganizací elastických vláken a se zvýšením dermálního  = podkožního objemu. Kromě toho také dochází ke zvýšené tvorbě cytokínů, protizánětlivých činitelů v pokožce způsobujících REGENERACI EPIDERMIS = obnovu poškozené pokožky přirozeným stárnutím či po stárnutí způsobeném vnějšími vlivy, jako je např. slunce, smog a také stres.
 4. Obnova pokožky probíhá v pravidelném cyklu každých 28 dní

 

Chemický peeling  =  destrukce epidermis/dermis = regenerace a rejuvenace pleti

 

JAKÝ JE PRINCIP CHEMICKÉHO PEELINGU?

 

 1. Chemický peeling je založen na zrychlené formě exfoliace pomocí chemicky aktivních látek, kterými jsou např. ovocné kyseliny. Povrchový chemický peeling způsobuje rychlou exfoliaci ve stratum corneum, hloubkově působící chemický peeling způsobuje nekrózu až podráždění epidermis, papilární dermis nebo retikulární dermis.
 2. Mnoho kožních problémů způsobuje právě množství odumřelých buněk na povrchu pokožky, které se neodlučují a zůstávají na povrchu pleti. Nové buňky pokožky vznikají velmi pomalu, což je spojeno s povadlou pletí, výskytem vrásek, nevzhlednými pigmnentovými skvrnami a poškozenou pletí
 3. Chemický peeling vyvolá na pleti nepřekonatelné obnovující výsledky ve velmi krátkém čase.
NA ČEM ZÁLEŽÍ POUŽÍVÁNÍ CHEMICKÝCH PEELINGŮ?

 

 1. na znalosti pokožky každého klienta
 2. na aplikaci a výběru druhu chemického peelingu (kyselina mandlová, glykolová, salicylová...)
 3. na expozičním čase a koncentraci chemického peelingu
 4. na pH chemického peelingu, což v praxi znamená působení povrchově nebo hloubkově (chem. peeling kolem 3,6  = působí povrchově, chem. peeling  menší než 2,0 působí hloubkově a chem. peeling pH  1,1 je určen pro lékaře)
 5. technika ošetření chemickým peelingem  je někdy spojena s nepohodlím pro klienta, s možností  vedlejších nežádoucích efektů, ALE současně také s viditelnými a dlouhotrvajícími výsledky. Základ tvoří  vhodná individuelní volba konkrétního  a bezpečného  chemického peelingu  vzhledem k typu pleti, resp. aby efekt ošetření byl  významný a viditelný  a současně s co nejmenšími vedlejšími účinky = výběr druhu chemického peelingu s hloubkovým či povrchovým působením

 

CO SE DĚJE V POKOŽCE PŘI POUŽITÍ CHEMICKÝCH PEELINGŮ?

 

 1. Stimulace růstových buněk v epidermis s odstraněním  odumřelých buněk ve stratum corneum = zjemnění pleti, rozjasnění, barevné sjednocení a zářivost
 2. Destrukce odumřelých buněk , odloučení a následná regenerace pokožky
 3. Způsobení podráždění ve spodní vrstvě pokožky , což má za následek novou tvorbu kolagenu a zvýšení objemu dermis spojené s odstraněním ochablé pleti

 

CO SE DĚJE PŘI HOJENÍ POKOŽKY PO CHEMICKÉM PEELINGU?

 

 1. chem. peeling způsobí podráždění a ihned spouští proces koagulace, denaturace bílkovin s následnou mobilizací monocytů, makrofágů a lymfocytů. Tento proces trvá 12 hodin. V této době je potřeba vyhnout se příp. mechanickému podráždění a následné infekci.
 2. granulace pokožky- druhý den po chem. peelingu dochází ke tvorbě buněk ve stratum granulosum, tzn. fibroblasty (zárodečné buňky pro kolagen) produkují spojovací vlákna , glykosaminoglykany a kolagen a tím  dochází k REEPITELIZACI pokožky- obnova povrchu
 3. reepitelizace probíhá od třetího dne do 10 – 14 dnů
 4. neoangiogeneze – je to proces s endoteliální buněčnou migrací, což je důležité pro proces hojení při erytému. Erytém a chemický peeling způsobí tvorbu nových kapilár v místě působení chemického peelingu
 5. přestavba kolagenu zahrnuje reorientaci na nová kolagenní vlákna ,  paralelně na tvorbu nového kolagenu a kyseliny hyaluronové  v pokožce s ukládáním glykosaminoglykanů v dermis.Díky remodelaci kolagenu jsou schopny chemické peelingy redukovat a odstraňovat vrásky.

 

SETKAT SE MŮŽETE S TĚMITO CHEMICKÝMI PEELINGY?

 

 1. Kyselina glykolová – z cukrové třtiny. Omlazení, buněčná obnova, odstraňuje malé i velké vrásky, zlepšuje hydrataci pleti. Zvyšuje tvorbu kolagenu , elastinu a kyseliny hyaluronové. Má komedolytické účinky, lehce bělí nežádoucí pigmentové skvrny.
 2. Kyselina pyrohroznová – z medu, octa a jablek. Působí na odstranění hlubokých vrásek, odstraňuje poškození na pleti po nadměrném slunění, jizvičky po akné a celkově působí na projasnění pleti na stárnoucí pleť. Zvyšuje tvorbu kolagenu, vhodná napleť poškozenou sluncem.
 3. Kyselina mléčná – z mléka. Hloubková hydratace, pro citlivou pleť
 4. Kyselina mandlová – z hořkých mandlí. Odstraňuje hyperpigmenty  spojené s předčasným stárnutím pleti po nadměrném slunění. Působí také na pleť mastnou, na jizvičky po akné.
 5. Kyselina vinná – z hroznů vína. Má výrazný antioxidační účinek.
 6. Kyselina jablečná – z jablek.Má výrazný exfoliační a antioxidační efekt.
 7. Kyselina citronová – z citrusových plodů. Antioxidační a protivráskový efekt.
 8. Kyselina azelainová – vyskytuje se v  pšenici, žitu  a ječmeni. Má bakteriostatické a komedolytické účinky, redukuje tvorbu mazu, působí na Propinium acne ( zánět ) a na Stafylokokus  epidermis. Kyselina azelainová účinkuje tak, že ničí bakterie a také omezuje vytváření keratinu, který je přírodní látkou podporující růst těchto bakterií.

Chemické peelingy umožňují dosáhnout bezchybný vzhled, kdy se pokožka přirozeně a bezpečně obnovuje. Výsledkem je výrazné zlepšení struktury pleti a zdravá pleť.

Objednat se můžete zde