Jasmín

 

Vůně jasmínu patří k těm nejkrásnějším. Jasmín má euforické účinky, pozitivně stimuluje mysl a pozvedává z letargie. Navozuje optimismus a velkolepě pozdvihne náladu při depresi nebo apatii. Olej z jasmínu zmírňuje menstruační bolesti a je vhodný na problematické typy pleti. Doporučuje se při nespavosti. Jasmín působí také jako nejznámější afrodiziakum. Jeho vůně probouzí u žen pocit ženskosti a zdravého sebevědomí.

Ve formě masáží je vhodný na premenstruační syndrom, proti menstruačním bolestem a křečím nebo problémy s klimakteriem. Doporučuje se také při bolestech svalů.

V orientu tento olej používají ženy před porodem a po porodu, protože uvolňuje svalstvo a mírní křeče.

Jasmínový olej se též doporučuje při kojení, protože obsahuje látky které zvyšují laktaci.

Jasmínový olej také podporuje hojení ran vytvářením jizev. Víme, že jasmínový olej má antiseptické vlastnosti, které jsou prospěšné při léčbě kožních infekcí. Jasmínový olej  má také protizánětlivé vlastnosti a může být užitečný i při léčbě psoriázy.

Nedávná studie také zjistila, že výtažek z jasmínu byl schopen urychlit hojení chronických ran, jako jsou diabetické vředy. Výrazně zvýšil kontrakci rány a tvorbu granulační tkáně (to je tkáň vytvářející se při hojení ran) a zvýšil tvorbu nových krevních cév.

Použití zředěného jasmínového oleje na menší rány, jako jsou malé škrábance a řezy, jim může pomoci rychleji se hojit.

V našem salonu používáme jedinečný druh masážního a tělového oleje El Fell ( někdy taky označován za jasmín arabský sambac) získaný z květů výjimečného druhu jasmínu, který pochází z oblasti Maghrebu (severní Afrika). Tento jasmín otevírá své květy pouze ráno a večer na malou chvíli, za to jeho vůně je neuvěřitelně intenzivní. Má veškeré účinky jasmínu, které jsou zdvojnásobeny.

K získání 1 l éterického oleje je zapotřebí 800 kg květů, což je asi 7 milionů kvítků, které musí být sbírány v časných ranních hodinách a krátce nato zpracovány.