Léčivé jíly

Historie a tradiční využití:

Archeologické nálezy z celého světa dokazují že jílem se léčilo ještě dávno před tím, než naše předky napadlo využívat k léčení byliny nebo jiné prostředky. Hlínu používali jak vnitřně, tak i na bahenní koupele a obklady. Historie léčení jílem sahá několik tisíciletí zpátky.

Léčba jílem v novodobé historii byla využívána i takovými kapacitami, jako byl Galén, Avicenna , Paracelsus a farář Sebastian Kneipp. Současným nejznámějším příznivcem léčby jílem je moravský bylinář J.A.Zentrich, který účinky a použití jílu zmiňuje dokonce v několika svých knihách : Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny, Speciální metody fytoterapie, Terraterapie a aquaterapie - léčení zemí a vodou i ve své zatím poslední knize Apiterapie- přírodní léčba včelími produkty.

Jak vlastně prvního člověka napadlo použít k léčení jíl? Asi si všiml, že zvířata, ať už domácí nebo žijící ve volné přírodě, při zdravotních potížích využívají toho, co je vždy k dispozici. Například požití jílové vody pomáhá býložravcům, kteří se živí jedovatými bylinami, aby nedošlo k otravě. Nebo bláto ve formě obkladů, které si zvěř vytvářela válením v jámách s blátem. Válení v blátě například praktikují sloni i hroši v Africe i dnes. Papoušci v Peru mají zvláštní zvyk, hromadně se pravidelně krmí na jílové stěně. Údajně proto, že se živí převážně semeny rostlin. Rostliny ale „nechtějí“, aby jejich semena snědli ptáci, a proto produkují různé toxické látky, aby je před nimi ochránily. V důsledku toho papoušci každodenně přijímají v potravě značné množství toxinů. Následně si pak pomocí jílu svá těla čistí. A takových případů bychom našli jistě v přirodě mnoho.

Zápisky faráře Kneippa poskytují svědectví, že naši předkové žijící v souladu s přírodou uměli používat vše, co jim nabízela. Nejvíce přírodních prostředků využívali vždy nejchudší lidé, kteří si museli pomoci pokud možno sami. 

 

Tradiční staré recepty s využitím jílu:

Jílovými obklady se s úspěchem dříve i dnes léčily pohmožděniny, zánětlivá místa, otoky, podvrknutiny. 

Jílové obklady zabírají i na štípnutí od včel, vos a sršní.

Jíl vytahuje z těla zvířat i lidí horečku přiloží-li se na zanícené místo.

Jestliže pacient trpí úporným nadýmáním, je vhodné mu na břicho přiložit jílový obklad, který se po půl hodině vyměňuje. Jílovými obklady se velice dobře tiší lišeje, které způsobují urputné svrbění a pálení.

Využívání jílovité hlíny k léčení akutního zánětu slepého střeva (akutní apendicitida) je velmi rozšířeno v Číně. V evropských zemích apendix operativně odstraňují, zatímco v Číně se díky hliněným obkladům obejdou bez operace. Při prvních příznacích apendicitidy přikládají číňané hliněné obklady na břicho, do oblasti apendixu. Hlínu mění každé dvě až tři hodiny po dobu dvou až tří dní. Během této doby zánět vždy přejde.

Jílovým obkladem obložený bolavý krk se hojí přímo závratnou rychlostí.

Jílem se obkládají i nemocné orgány : játra, ledviny, plíce, trávicí ústrojí, klouby, krční páteř

Jíl můžeme přikládat na boláky, bércové vředy a hnisající rány.

Jílový obklad na záněty se používá studený, na některé potíže, např. boláky se používá teplý. 

Při práci s jílem se nesmí používat kovové nádobí a nářadí. Jednou použitý jíl se musí vyhodit, protože díky své absorbční schopnosti obsahuje jedovaté látky, které byly v těle.

Informace o jednotlivých jílech:

Léčivý jíl a hlína jsou získávány ze zemských vrstev, které vznikly v poslední době ledové. Nachází se v tzv. sprašové vrstvě, v hloubce asi 10 až 30 metrů pod zemí. Jsou velmi bohaté na anorganické jílové minerály jako bentonit, kaolinith, montmorilonit, slída, křemen, vápenec a obsahují stopové prvky jako křemík, vápník, železo, draslík, hořčík, sodík, stejně jako měď, mangan, nikl, selen a zinek a další.

Jíl je možný získat v nejrůznějších barevných odstínech, od hnědé, přes žlutou, zelenou, bílou až po růžovou. Zabarvení ovlivňuje rozdílná koncentrace oxidů hořčíku a železa. Podle toho se také částečně liší jeho účinky. Zde je přehled nejvíce používaných jílů:

Zelený jíl:

Asi nejznámější jíl, obsahuje větší množství sloučenin mědi. Redukuje nadbytečný maz a absorbuje kyselé substance. Navíc posiluje přirozený ochranný plášť pokožky a podporuje její regeneraci. Odstraňuje veškeré nečistoty z pokožky i z hloubky těla. Přirozeně se v něm vyskytují tyto minerální látky: oxid křemičitý, hliník, vápník, draslík, hořčík, sodík, mangan, fosfor, titan a z menších prvků měď, kobalt, lithium, molybden, selen, zinek. 

Použití na pleť:

Vhodný pro normální, smíšenou a mastnou i problematickou aknózní pokožku, kde dokáže hojit zánětlivá ložiska. Působí proti rozšíření pórů a vyrovnává nerovnosti pleti. Eliminuje příznaky akné, černé tečky apod. Má silné dezinfekční vlastnosti, omlazuje a revitalizuje.

Použití na tělo:

Známé je i jeho využití pro urychlení hojení ran, odstraňuje otoky, zabraňuje infekci. Velmi účinné jsou lokální zábaly zeleným jílem na revma, artrózu, bolesti kloubů, svalů, šlach a vazů. Celotělový zábal je vhodný pro silnou detoxikaci organismu a pro odkyselení organismu.

Bílý jíl:

Bílá barva znamená, že není obsažené železo. Tento jíl je velmi jemný a představuje nejčistší hlínu získanou ze zemské vrstvy. Někdy se také nazývá porcelánovou hlínou nebo kaolínem.

Tento jíl má v obsahu přírodní sedimentární horniny, je bohatý na minerály, stopové prvky, železo, zinek, křemík, hořčík, draslík, vápník. Lze ho využít jako pleťovou i tělovou masku pro všechny typy pleti a to dokonce i u velmi citlivých a suchých. Pleť neuvěřitelně vyživuje a navrací ji svěžest a hebkost.

Barouk:

Je to jedinečný typ bílého kaolinu, který se nachází pouze na jednom místě na světě v oblasti Bizerta. Tento přírodní kámen se exportuje již desetiletí především do Saudské Arábie, kde jej používají vysoce postavené ženy k vytvoření masky, po které je neuvěřitelně zářivá vyhlazená a porcelánová pleť. Maska se také používá k bělení pigmentových skvrn a sjednocení tónu pleti. 

Žlutý jíl:

Jeho největší vlastností je velké množství manganu. Obsahuje velkou koncentraci iontů a oxidu železitého. Žlutý jíl stimuluje tvorbu kolagenu a železa a umožňuje lepší okysličení buněk a omlazuje pokožku.

Použití na pleť:

je využíván v  pleťových maskách jako přirozený elixír anti-vrásek. Pleť dokonale vyčistí a stáhne póry. Má liftingový efekt.

Použití na tělo:

Je velmi účinný i při problémech s celulitidou a při pravidelném používání anticelulitidních zábalů na tělo jsou velmi znatelné výsledky.

Růžový jíl:

Jeden z nejvzácnějších jílů na světě - spojení kaolinu a montmorilonitu. Montmorilonit je vápencový jíl, který obsahuje 57 prvků iontových minerálů, které jsou nutně potřebné pro zajištění tělesných funkcí jak u lidí (a to i nenarozených dětí). Jednou z velkých výhod Montmorillonitu je, že se v něm stopové minerály vyskytují ve formě chelátů, což znamená, že je tělo absorbuje pouze v případě, že je potřebuje získat. Nedochází tedy k nadměrnému zvyšování hladiny stopových minerálů v těle. 

Použití na pleť:

jako pleťová maska pro všechny typy pleti. Revitalizuje, čistí do hloubky ale šetřně. Vhodný na kuperózní pleť.

Použití na tělo:

Doporučuje se díky vysokému obsahu magnesia při problematice křečových žil a to vnějších i vnitřních. Používá se ve formě zábalů na postižená místa.

 

Tento článek je pouze informativní, použití jílu nenahrazuje konvenční léčbu.