Levandule

Levandule pochází z latinského slova "lavare" tj. omývat se. Je jednou z nejoblíbenějších aromatických rostlin. Patří mezi oleje „první pomoci“ a neměla by chybět v žádné aroma lékárničce.

Levandule uklidňuje nervové vypětí, vyčerpání a stres. Působí proti bolestem hlavy. Má výrazné antiseptické a baktericidní účinky, vhodný také na popáleniny, kožní záněty, hnisavé rány a na rány všeobecně. Je účinný při neutralizaci živočišných jedů.

Účinky: uklidňuje nervové vypětí, vyčerpání a stres. Působí proti bolestem hlavy. Má výrazné antiseptické a baktericidní účinky, vhodný také na popáleniny, kožní záněty, hnisavé rány a na rány všeobecně. Je účinný při neutralizaci živočišných jedů. Celkově posiluje, napomáhá vykašlávání.

Má blahodárné účinky na bolesti hlavy a migrény, výrazně snižuje krevní tlak. Lze ji použít k léčení nespavosti a bušení srdce. Tím, že levandule podporuje srdce v jeho hlavní funkci, může uvolňovat nervové napětí a potlačovat pocity paniky a hysterie. Zklidňuje jakkoli silné emoce hrozící ovládnout mysl. Pomáhá odstranit frustraci a podrážděnost. Všestranný levandulový olej je vhodný k ošetření oděrek, spálenin a kožních onemocnění.

Používá se na všechny typy pleti, zejména však na citlivou.
Zmírňuje napětí svalů po námaze, předmenstruační napětí a menstruační bolesti,
svalovou ztuhlost a bolesti.
Reguluje a chladí přehřátá játra, pomáhá při zácpě.

Levandule harmonizuje reálný život, ujasňuje myšlenky a otevírá ušlechtilé polohy života. Kvůli schopnosti uvolnit "zamrzlé" duševní energie v navyklém chování - zvláště pokud pochází z nahromaděných nevyjádřených pocitů, lze levanduli popsat jako "současně narušující zvyky a urovnávající krize". Levandulový olej může uklidňovat nervovou úzkost plynoucí z plachosti a rozpačitosti. Pomáhá lidem se sklonem k emocionální přecitlivělosti - a v důsledku toho nesmělým a soustředěným na sebe. Odstraňuje pocit traumatu bránící sebevyjádření.

Levandule je proto vhodná pro jedince plné tvůrčího potenciálu, ale současně frustrované a naplněné rezervovaností. Dodá jim odvahu k plnému vyjádření a zdokonalení individuálního já.


Nedoporučuje se používat při nízkém krevním tlaku.