Růže damašská

Pěstování růže damašské se rozšířilo z Persie, kde je růže státním znakem. Slavná Kleopatra vystlala pro Marka Antonia hodovní místnost až po kolena růžovými květy.

Účinky: pozitivně ovlivňuje psychiku, přináší pocit harmonie a radosti, uklidňuje mozek a srdce a bystří ducha. Zmírňuje napětí a stres. Pomáhá zlepšit zotavení z celé řady problémů včetně premenstruačního syndromu, nespavosti, bušení srdce nervového původu, menstruačních poruch.

Podpůrné účinky růží jsou známy velmi dlouho. Již staří Římané používali šípkové růže při pokousání vzteklými psy. Přidává se i do přípravků k ošetřování kůže nebo při potížích s trávením. Galská růže se používala ještě ve dvacátých letech jako tinktura při bolestech v krku. 

V dnešní době se používá především růžový olej, který se hojně využívá v aromaterapii. K výrobě francouzského růžového oleje, který je považován za afrodiziakum, se používá růže stolistá nebo galská.

Využívat ji můžete i jako antidepresivum a prý pomáhá těm, kteří v životě postrádají lásku. Růže nejsou jen překrásné květiny, které my ženy rády dostáváme, ale mají i kouzelnou sílu. Ne nadarmo se říká, že růže jsou vhodné pro kůži i duši. Na emocionální úrovni otevírá ženství a emoce lásky. Harmonizuje hormonální systém a navozuje pocit radosti.

Růže jsou i významným  zdrojem vitamínu C.

Všeobecně se vlastnosti růže charakterizují takto: 

  • sladká, adstringentní, neutrální nebo mírně chladivá, 

  • účinnými složkami jsou vitamíny C, B, E, K, taniny, silice, růžový olej (obsahuje okolo 300 chemických složek)

  • působí jako antidepresivum, sedativum, cholagogum, má protivirové, pročišťující, antibakteriální, antiseptické účinky, tonikum pro ledviny a krev, reguluje menstruaci

K získání 1 litru éterického oleje je zapotřebí asi 4000kg ručně sbíraných květů.