Sladký pomeranč

 

Pomerančový esenciální olej je bezesporu jedním z těch „top“ v mnoha kategoriích. Pomeranč sice není tak věhlasný jako třeba levandule nebo tea tree, má ale spoustu skvělých účinků a jeho vůně je moc příjemná.

Pomerančový olej se nejčastěji získává lisováním slupek sladkých pomerančů zastudena. Jeho počáteční aroma je silné a sladší ve srovnání s jinými citrusy, ale docela rychle vyprchává, jak je pro citrusy typické. Ve vonných kompozicích se proto ocitá mezi vrchními tóny.

Pomerančový olej nepatří mezi dráždivé esence, je poměrně jemný, přesto ho ale běžně ředíme, jako u naprosté většiny ostatních olejů. Je bezpečný pro použití v blízkosti dětí a často se právě používá v dětských pokojích.

Citrusové oleje jsou známé tím, že způsobují tzv. fototoxicitu. To znamená, že jejich použití v létě je velmi omezené a neměli bychom je aplikovat na pokožku, pokud ji budeme vystavovat slunečnímu záření. Překvapivě se esenciální olej ze sladkého pomeranče nepovažuje za fototoxický.

Pozor ale na hořký pomeranč, ten už fototoxický je.

O pomerančovém oleji se říká, že působí na fyzické, mentální a emoční úrovni. Že jeho účinky jsou tedy velmi komplexní. Tak jako jiné esence, i pomerančová má tyto účinky: protizánětlivé, antiseptické, diuretické, tonizační.

Skoro samostatnou kapitolou jsou dále účinky antidepresivní, zlepšuje náladu, podporuje mentální činnost, ale zároveň je relaxační. Toto je jedna z nejúžasnějších věcí, kterou nám esenciální oleje nabízejí. Jsou schopné nám totiž pomoci uvolnit se a zároveň zbystřit mysl a podpořit mozkovou činnost. Jsou tedy jakýmsi harmonizátorem, pomůžou nám zoptimalizovat se.